4 Kasım 2010

 

Çocuk

Çocuklar ve Hayvanlar

Çocuklar hayvanlar ile birlikte olmak ve hoş deneyimler edinmek ister, yetişkinler ise onlardan gelecek zararları düşünerek buna yanaşmaz. Gerçekten hayvanlar çocuklar için zararlı mı? Yoksa çocuklarımıza karşı fazla koruyucu mu davranıyoruz? Korkularımızın bizi ele geçirmesine izin mi veriyoruz? Peki, çocuklarımızı hayvanlardan uzak tutmamız onları nasıl etkiliyor, onları korumaya çalışırken zarar veriyor olabilir miyiz?

Doğal hayattan soyutlanmış yaşantımız bizi hayvanlara karşıda yabancılaştırdı. Onları tanımıyor, onlarla nasıl yaşanır bilmiyoruz. Bu bilinmezlik ise korkuyu ve korunma dürtüsünü birlikte getiriyor Tanımadığımız bilmediğimiz karanlıkta kalan şeyler bizi hep korkutmaz mı? Genelliklede Şehir insanları için hayvanlar kimi zaman bir bilinmez kim zaman ise kötü bir deneyim ibaret.

Çocukluk dönemindeki deneyimler çocuğun gelişiminde önemli rolü vardır. Davranış ve tutumlar ile ahlaki değerlerin edindiğimiz kazanımları yaşam boyu kullanmaktayız. Bunun içindir ki; yaşlanan dünyamızda çocukların diğer canlılar ile edindikleri deneyimler daha da önemli.

Çocuklar için hayvanlar ile olan deneyimleri büyüleyicidir. Dünyada Pek az şey bir çocuklara hayvanın verdiği güven duygusunun verebilir. Başka ne küçük kedi elinizi yaladığında, iri bir köpek size dokunduğunda veya bir başkasının yumuşacık tüylerini okşadığınızda verdiği hissi verebilir. Ev hayvanı ile oynamak, çocuğun gününü aydınlatır. Çocuklar ve hayvanlar arasındaki bağ her kültürde aynıdır. Yakından baktığımızda Erzurumlu çocuğun ineği ile veya İstanbullu bir kızın kedisi arasında aynı derin bağı görebiliriz. Diğer bir değişle hayvanlar bize duygularımızı paylaşmayı öğretir.

Çocuk, bir ev hayvanın bakımını üstlenmekle kendine güvenini artırır, sorumluluk duygusunu geliştirir. Ayrıca hayvanını beslerken kendi yaşamları ve beslenme düzenleri hakkında da pek çok şey öğrenir.

Çocuklarımızı hayvanlardan uzak tutuğumuz her an onları yaşayacakları birçok güzel duygulardan ve yaşam boyu faydalı olacak anlamlı deneyimden de uzak tutmuş oluyoruz.

Reklamlar

About zesray

Çocuklar... Kitaplar... ve bir fincan kahve...
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s